titulni Tyto rostliny svým oblým tvarem a záplavou jarních květů jsou jedinečné v každé zahradní kompozici, především však v japonských zahradách. Svým pozvolným růstem jsou předurčeny jako nejnižší patro pod vyššími solitérami, ale lze z nich vytvořit z různých kultivarů i plošné výsadby s barevnou paletou květů. Oproti rhododendronům jsou i více odolné vůči slunečnímu záření. Dá se říci, že zahrada bez azalek by vypadala jako nedodělaná a ochuzená. V každé zahradě oceníme jejich proměnu dle ročních období. Některé kultivary jsou vůči klimatu tak odolné, že si ponechávají i velkou část svého olistění, nebo s příchodem podzimu se krásně vybarvují a vnesou do zahrady změnu.

Azalky koření velmi mělce. Sázíme je vždy stejně hluboko, jako rostly v původní nádobě. Jámu hloubíme spíše širší než hlubší. Pro výsadbu použijeme speciální substrát pro rhododendrony a azalky, nebo do původní zeminy přidáme rašelinu. Půda by měla být stále mírně vlhká a dobře propustná. Volíme stanoviště v polostínu. Používáme speciální hnojiva určená pro rhododendrony a azalky. Azalky můžeme tvarovat, řez provádíme po odkvětu. Nejlépe se jim daří ve skupinových výsadbách.

Námi nabízené nadstandardní velikosti jsou i v Evropě velice vzácně nabízeny a prodávány. Do těchto dospělých velikostí dorostou za 20 let pěstování a z toho důvodu jsou jejich počty velmi omezené. Na první pohled rozdílná cena vychází z rychlosti růstu daného kultivaru a dokonalosti tvaru (kolikrát byla rostlina zastřižena). Zde alespoň malá ukázka plně rozkvetlých solitérních azalek.

Kompletní nabídka pro sezónu 2021

poslední aktualizace: 16.1.2021